Skocz do zawartości

Kwasy omega 3 – w diecie małego dziecka

O tym, że planując dziecko warto przyjmować kwas foliowy – wiedzą chyba wszystkie przyszłe mamy, a że warto też zapoznać się z kwasami omega 3 – wie mniejszość. Na szczęście, dla dzieci, które pojawią się na świecie, coraz częściej nazwa omega 3 pojawia się podczas rozmów o planowaniu ciąży. Ginekolodzy uświadamiają, jak ważne są one dla zdrowia dziecka, a i same ciężarne czytają, pytają, rozmawiają o co warto wzbogacić swoją dietę, aby urodzić zdrowego i mądrego malca.

Kwasy omega 3 – w diecie małego dziecka
Kwasy omega 3 – w diecie małego dziecka

Czym są kwasy omega 3?

To kwasy tłuszczowe (ALA, EPA, DHA), których wpływ na zdrowie dziecka jest nieoceniony, uczestniczą one bowiem w budowie komórek mózgowych dzieci zarówno w okresie prenatalnym, jak i po przyjściu na świat malca. ,,Kwasy mądrości”  przyjmowane podczas ciąży mogą spowodować, że dzieci tych matek będą miały poziom inteligencji wyższy o 19% od rówieśników, których matki stosowały dietę ubogą w kwasy omega3.
 

Co jest źródłem kwasów omega 3 – gdzie występują?

Po pierwsze spożywanie morskich ryb (makrela, łosoś, sardynki, dorsz), które same nie wytwarzają kwasów, ale czerpią je ze spożywanych alg. Po drugie dobrym źródłem kwasów omega 3 są orzechy włoskie, nasiona soi, lnu i rzepaku. Po wtóre doustne preparaty dla przyszłych mam do kupienia w aptece, wzbogacone dodatkowo o witaminy i mikroelementy.
 

Po co ciężarnej kwasy omega 3?

Kwasy omega 3 pomagają donosić ciążę, zmniejszają ryzyko nadciśnienia tętniczego i depresji poporodowej. Prawdopodobnie jedną z przyczyn depresji poporodowej jest gwałtowny spadek poziomu kwasów omega 3 z powodu przekazania ich do płodu. Z kwasów tych powstają hormony szczęścia – dopamina i serotonina! Tak więc w zasięgu ręki mamy samo zdrowie dla nas i naszych dzieci.

Kwasy omega 3 znajdują się w mleku matki (oczywiście tylko wtedy, gdy stosuje ona dietę bogatą w te kwasy), dlatego tak ważne jest karmienie piersią.
 

Jaki wpływ mają kwasy omega 3 na zdrowie dziecka?

  Mają one wpływ na prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego niemowlaka, a przez to na wzrost inteligencji i rozwój emocjonalny. Zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii i astmy, kształtują siatkówkę oka.

Kwasy omega 3 stają się powoli (i na szczęście) nie tylko pożądanym składnikiem kosmetyków, ale również są obowiązkowe w diecie przyszłej mamy. To ona poprzez łożysko dostarcza je najpierw płodowi, a potem dzięki karmieniu piersią – niemowlęciu!

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...