Skocz do zawartości

26. tydzień ciąży

Włókna nerwowe otoczone są mieliną, dzięki czemu możliwe jest szybkie wysyłanie sygnałów do mózgu, przez nerwy. Polepsza to umiejętności uczenia się i zapamiętywania u Twojego maluszka. Włączaj muzykę relaksacyjną i klasyczną swojemu dziecku, aby rozwijać prawą półkulę mózgową.

26 tydzień ciąży
Jak wygląda 26. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 26 tygodniu ciąży


Kości i kręgosłup dziecka stają się twardsze i silniejsze. Skóra nabiera koloru - jest mniej pomarszczona i przezroczysta, ale nadal widać przez nią żyły. Powoli otwierają się powieki Twojego maleństwa, a oczy są już całkowicie ukształtowane.

Dojrzewa układ nerwowy, rozwija się świadomość dziecka, a mózg zwiększa swoją objętość. Na jego gładkiej powierzchni pojawia się więcej wgłębień, wypukłości i fałdowań. Obwody nerwowe łączą się już z komórkami mózgowymi. Włókna nerwowe otoczone są mieliną, dzięki czemu możliwe jest szybkie wysyłanie sygnałów do mózgu, przez nerwy. Polepsza to umiejętności uczenia się i zapamiętywania u Twojego maluszka. Włączaj muzykę relaksacyjną i klasyczną swojemu dziecku, aby rozwijać prawą półkulę mózgową i jego umiejętności przestrzenne.

Płuca powoli dojrzewają do samodzielnej pracy, ale gdyby dziecko urodziło się w tym tygodniu, nie umiałoby jeszcze oddychać bez pomocy respiratora. Póki co, intensywnie ćwiczy wydychanie i wdychanie - wykonuje te odruchy automatycznie.

26 tydzień ciąży to czas kiedy dziecko może już czuć ból. Nadal jest aktywne, obraca się, kopie i dotyka ścianek macicy. Obserwując kształty widoczne na Twoim brzuchu możesz nawet rozpoznać poszczególne części ciała maleństwa.

Maluszek waży ok. 900-920g i mierzy ok. 32-35cm z wyprostowanymi nogami (22-25cm od ciemienia do końca tułowia).

Ciekawostka


Chcesz sprawdzić czy powieki Twojego dziecka się już otworzyły? Przyłóż do brzucha latarkę lub inne źródło światła. Jeśli poczujesz kopnięcie lub nagłe poruszenie się dziecka, oznacza to, że jego oczy są najprawdopodobniej otwarte.

Mama


Coraz trudniej znajdujesz wygodną pozycję podczas snu. Odpoczynek mogą zakłócać częste wizyty w toalecie i zachcianki pokarmowe. Musisz zadbać o komfort wypoczynku, przede wszystkim poprzez rezygnację ze spania na plecach. Pozycja ta nadwyręża kręgosłup, uciskany przez powiększającą się macicę, a także obciąża żyłę podłużną dolną, zaopatrującą Twoje nogi w krew. Może to doprowadzić do bólu nóg i obrzęków. Kobieta w ciąży powinna układać się na lewym boku, z nogami zgiętymi w kolanach. Aby zwiększyć komfort możesz włożyć poduszkę między nogi.

Większość przyszłych mam skarży się na rozstępy na brzuchu, pośladkach i piersiach. To jedna z najbardziej niepożądanych dolegliwości w ciąży. Główną przyczyną rozstępów jest produkcja hormonu zwanego kortyzolem, ale również nieprawidłowa dieta i genetyczne predyspozycje.




Tata


Wasz wspólny sen zostaje zakłócony. Częste wizyty Twojej partnerki w toalecie, bezsenność i problemy z wygodnym ułożeniem się do snu, mogą skutecznie przerwać Ci wypoczynek. Być może rozważasz emigrację na kanapę w salonie - porozmawiaj z partnerką i wspólnie ustalcie najlepsze rozwiązanie.

Specjalista radzi: rozstępy w ciąży - jak zapobiegać?

26 tydzień ciąży - specjalista radzi
  • wprowadź do diety tłuszcze nienasycone (ujędrniają skórę) - znajdziesz je w orzechach, oleju lnianym i słonecznikowym, oliwie z oliwek i awokado,
     
  • pij ok. 1,5 - 2 litrów wody dziennie,
     
  • masuj brzuch, i inne części ciała narażone na rozstępy, naturalnymi olejkami roślinnymi (oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, masło shea, masło kakaowe),
     
  • prowadź zdrowy tryb życia (właściwa dieta, aktywność fizyczna, minimalizacja stresu), który pozwoli Ci utrzymać dobrą formę,
     
  • dbaj o nawilżenie skóry, stosując odpowiednie kosmetyki.

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...